A.I.C.E. - zkratka je z německého "Allgemeiner IFA-Club Europa", česky: Všeobecný evropský IFA-klub - sdružuje příznivce vozidel z bývalého koncernu IFA v bývalé NDR, tj. vozidel Trabant, Wartburg, Barkas, Simson, MZ a pod. Je akreditován u německého parlamentu podobně jako ADAC.
Ústředí (Centrála) AICE je na západě SRN v Bad Salzuflen blízko Bielefeldu. Dnes má dva české - plzeňské - funkcionáře, včetně prezidenta. Skládá se z jednotlivých členů, nebo ze zemských svazů, z nichž jedním, největším, je Zemský svaz AICE České republiky, sdružující přes dvacet klubů v ČR s více jak tisícem členů. Sídlo Zemského svazu AICE České republiky je v Plzni, Úslavská 2. Stanovy ZS.ČR. jsou schválené a registrované na MV dne 18. 5. 1998.
Jedním z cílů AICE je zachovat dané technicko-kulturní dědictví v oblasti historie vývoje a výroby vozidel. Spolek spolupracuje s řadou muzeí výrobců automobilů v Německu. Hlavním cílem AICE v České republice je udržet naše vozidla v provozu, a to v dobrém technickém stavu, což zahrnuje i zachování firemního know how výrobců, poradenskou činnost, i podporu zajišťování náhradních dílů. Cílem je dále bránit se proti účelovým útokům a likvidačním snahám, a diskutovat možnosti nápravy tam, kde kritika je oprávněná. Zde máme možnost se opřít o mezinárodní statut sdružení, zahraniční partnery, i o naše přímé kontakty na Evropskou Unii a Evropský parlament.
Jsme bráni vážně i českou politickou reprezentací, a vedeme s ní úspěšný dialog. Jednali jsme s předním představitelem Evropského parlamentu (p. Elmarem Brokem) i osobně, a to pomohlo na př. vyvrátit různé účelové poplašné fámy o údajných restrikcích EU v oblasti automobilismu (starší automobily, dvoutaktní automobily apod.). Navíc představitel EP ocenil přínos AICE v oblasti evropských integračních snah. Z pohledu pana E. Broka i zmíněné vyvracení fám, které v době před naším vstupem strašily některé občany ČR Evropskou Unií, bylo nezanedbatelným přínosem evropské integraci. Ve společenské sféře pořádá AICE mezinárodní setkání, přispívající k poznání a přátelství příslušníků různých národů Evropy. Jedním ze dvou každoročně pořádaných setkání je tzv. "záříjové plzeňské setkání AICE" Setkání se účastní kromě českých členů především účastníci z Německa, byli už i účastníci ze Švýcarska, Dánska, Holandska a Itálie. Druhé mezinárodní setkání je pravidelně pořádáno v Itálii, v Cesenaticu blízko Rimini.
Solidarita bez hranic byla v praxi prokázána hlavně v roce 1997 při povodních na Moravě, kdy AICE zorganizoval velkorysou humanitární pomoc. V menší míře poskytl nebo zprostředkoval pomoc po povodních 2002 v Nepomuku, v Písku, a ve Švihově.
|